Ako nájsť novú silu
Carl Gustav Jung – zakladateľ analytickej psychológie – povedal: “Depresia je to isté ako dáma v čiernom. Keď sa objaví, neodmietni ju, ale pozvi ju ako hosťa k stolu a vypočuj si, čo ti chce povedať.”
Je zaujímavé, že depresívni ľudia neprežívajú svoju chorobu výlučne ako rušivú a mučivú. Posunú ju do pozície, aby intenzívnejšie premýšľali o sebe a o svojom živote. Táto situácia však prirodzene nastáva, ak sú schopní opäť zmobilizovať svoje vlastné liečivé a regeneračné sily.
Ponúkam Vám niekoľko zlatých pravidiel malého programu svojpomoci:
Žite z vnútorného zdroja sily
Skoncujte s nekonečným “musím a musím”. Ten, kto sa prestane ustavične o čosi urputne usilovať a namiesto toho si dovolí viac odpočinku a ničnerobenia, už sa nemusí tak veľmi báť. Hľadajte nové možnosti prístupu k samým sebe: píšte si denník, maľujte, športujte, berte vážne svoje sny a túžby. Je dobré naučiť sa nejakú jednoduchú relaxačnú techniku. Rozprávajte sa s niekým o svojich zážitkoch!
Naučte sa sebaúcte
Hm, toto je bod, s ktorým sa začína asi najťažšie. Je však veľmi dôležitý, lebo ak sa vám podarí toto, všetko ostatné pôjde oveľa ľahšie. Prelomte tú nedobrú schému, že nie ste ničoho hodný, že nič nedokážete. Namiesto toho si urobte radosť, rozmaznávajte sa a opakujte si vetu: “Moje potreby sú dôležité”. Všímajte si svoje reakcie, ak vás niekto pochváli. Nepomyslite si, že ste mohli niečo urobiť aj lepšie, ale jednoducho povedzte : ďakujem.
Pripustite si pocity
Viem, že sa to ľahšie hovorí, ako robí. Stále v nás totiž existujú “vzory správania” , kde sme nabádaní, že všetko zvládneme, že musíme byť silní, nesmieme nadávať a už vôbec nesmieme byť agresívni. Tým samozrejme nechcem povedať, aby sme okolo seba šírili pohromu, aby sme kliali o stošesť. Ide o to, nedusiť v sebe hnev, bolesť, zlosť, iba tak “prelomíme ľady”.
Nebuďte v izolácii
Nemusíte všetko zvládnuť sami, ani si nemusíte všetko nechať pre seba. Potrebujete človeka, ktorému sa môžete zdôveriť, niekoho, kto si vás vypočuje. A niekedy je lepšie, ak je to niekto mimo vašej rodiny. Rozhodujúce je, aby to bol človek, ktorý vás prijme takého, aký ste.
Opustite zabehané chodníčky – vyskúšajte nové
Skôr, ako chcete niečo zmeniť, musíte vedieť, čo chcete zmeniť. Chce to odvahu, ale prvý krok je veľmi dôležitý a uvidíte, že ak tento urobíte, začnú sa diať zázraky! Všímajte si preto svoje sny a túžby!
Veľmi vhodným doplnkom sú prechádzky, šport, plávanie, práca v záhrade.
NIKTO sa nemusí hanbiť za depresiu, ani za svoju slabosť. Je možné, že uzdravenie bude trvať trošku dlhšie, ale je určite možné uzdraviť sa.
Dr.med. Hanne Hirsch, Hermann Scharnagl – Depresie (Čo by ste mali vedieť) Zdroj: https://tichemiesto.wordpress.com/2010/10/08/ako-najst-novu-silu/#more-1735 Zdroj obrázkov: www.flickr.com